05. 03. 2020
Úvod
Program fiXtress je určen pro analýzu spolehlivosti elektronického zařízení na úrovni elektrického zapojení a použitých součástek, včetně přihlédnutí k jejich teplotním poměrům. Výsledkem je hodnota MTBF (Mean Time Between Failure – předpokládaná doba bezporuchového provozu), upozornění na přetížené a předimenzované součástky, případně i konfliktní situace v zapojení a schématu.
Výrobcem je izraelská firma BQR, která má v této oblasti mnohaleté zkušenosti. Kromě programu fiXtress je k dispozici od stejného výrobce ještě další spolehlivostní program CARE, který provádí předpověď MTBF pro elektronické a mechanické systémy.
Aktuality
Ukázky
Sestavy
Program fiXtress je modulární a výpočet spolehlivosti si tak můžete sestavit z libovolně sofistikovaných metod od pouhé kontroly schématu a výpočtu předpovědi spolehlivosti samostatných součástek po komplexní analýzu celého projektu.
fiXtress ASR
Zkratka (Automatic Schematic Review) znamená kontrolu zapojení schématu a detekci vzniku chyb, které lze odhalit na základě doporučených zapojení (propojení dvou vstupů na jeden spoj, zem na napájení, …). Ke své činnosti potřebuje schéma zapojení a seznam součástek (netlist a partlist).
fiXtress MTBF
Výpočet střední doby do/mezi poruchami metodami Parts Count, která počítá s 50% zatížením z jmenovitých hodnot součástek a Parts Stress, která vychází z ručně zadaných hodnot elektrických veličin. Počítá se zadanou teplotou pro dané prostředí vybranou metodou výpočtu. Ke své funkci potřebuje seznam součástek (partlist)
fiXtress Rapid
Pro analýzu je použit netlist zapojení a výpis materiálu (program umí načítat z návrhového systému desek), doplněné o informace o použitém napájecím napětí a výstupním zatížení. Ze získaných údajů se vypočítává elektrické zatížení součástek (DC), které jsou porovnávány s kritérii pro jejich bezpečné hodnoty metodou worst case (nejhorší případ).
fiXtress Precise
Na rozdíl od fiXtress Rapid, je zde uplatněna podrobná analýza chování součástek z pohledu spolehlivosti. Ta spočívá v AC/DC/BUS simulaci zatížení součástek – program vytváří model součástky s ohledem na její zapojení, přičemž uplatňuje různé stavy součástek, např. saturace či vypnuto, atd.